2013. június 8., szombat

XI. ORSZÁGOS KODÁLY ZOLTÁN SZOLFÉZS- ÉS NÉPDALÉNEKLÉSI VERSENY

A verseny időpontja: 2014. május 16-18.

Rendező: Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola
4024 Debrecen, Vár u. 1.
Telefon: 06-52-531-775, fax: 06-52-531-773
E-mail: simonffy.zeneiskola@t-online.hu
Honlap: www.debrecenizenede.hu

A verseny célja: Az alapfokú művészeti iskolai szolfézstanulmányok alapján kiművelt zenei írás-olvasási és halláskészség, valamint az élményszerű népdal- és műdaléneklés bemutatása, mérése.
A versenyzők köre: A versenyen azok a tanulók indulhatnak, akik zeneiskolai, valamint alapfokú művészeti iskolák keretei között részesülnek szolfézsoktatásban.
A zeneművészeti szakképzésben (is) résztvevők a versenyen nem vehetnek részt.
A verseny jellege: Gyakorlati verseny.
A verseny fordulói: Iskolai válogatók, területi válogatók, országos döntő.
A verseny részei: Szolfézs-, népdaléneklési, műdaléneklési verseny, improvizációs játék.
A szolfézsverseny írásbeli és szóbeli részből áll. A népdal- és műdaléneklési verseny valamint az improvizációs játék egyfordulós (csak a döntőben szerepel).

Nevezési feltételek:
A népdal, és műdaléneklési versenyen, valamint az improvizációs játékon az országos döntőbe jutott tanulók külön nevezés alapján vehetnek részt. Kérjük, hogy minden versenyző legalább egy további versenyrészre
(népdaléneklési-, műdaléneklési verseny, improvizációs játék) is nevezzen.
Az I. korcsoportban csak azok a tanulók nevezhetők, akik legalább két évfolyam (osztály) követelményét teljesítették (a hangszeres előképző egy évnek számítható be).

A bizonyítvány másolatát kérjük a nevezési laphoz mellékelni.

 

ORSZÁGOS DÖNTŐ

SZOLFÉZSVERSENY

Korcsoportok:

  • I. korcsoport: 2002. június 1-je után,
  • II. korcsoport: 2001. június 1-je és 2002. május 31. között,
  • III. korcsoport: 2000. június 1-je és 2001. május 31. között,
  • IV. korcsoport:1998. június 1-je és 2000. május 31. között születettek.

 

Írásbeli feladatok

 

1. feladat:

Egy magyar népdal dallamának és szövegének lejegyzése énekes – nem népi énekes – diktálása alapján. A lejegyzés a hangzó magasságban történik.
A népdal egy versszakkal, a bemutatást követően hétszer hangzik el. A versenyzők a feladathoz a kulcsot, az előjegyzést, az ütemmutatót és a kezdőhangot értékkel együtt megkapják.

  • I. korcsoport: Visszatérő szerkezetű, maximum 11 szótagszámú népdal.
     
  • II. korcsoport: Variált visszatérésű népdal.
     
  • III. korcsoport: Nehezebb, giusto előadásmódú, esetleg váltakozó ütemű népdal.
     
  • IV. korcsoport: Nehezebb, visszatérés nélküli népdal, melyben hajlítások előfordulhatnak.

 

2. feladat:

A bécsi klasszicizmus korszakában született zeneműrészlet lejegyzése (Schubertet is beleértve), amely a bemutatást követően hétszer hangzik el zongorán.
A diktált zenei anyag hossza 8-12 ütemig terjedhet.

  • I. korcsoport: Alterált hangot nem tartalmazó periódus felső szólamának lejegyzése dúrban vagy összhangzatos mollban (a diktálás két szólamban történik).
     
  • II. korcsoport: Kétszólamú zenei egység lejegyzése.
    (A felső szólamban alterált hangok is előfordulhatnak).
     
  • III. korcsoport: Kétszólamú, nehezebb ritmusú, nem moduláló zenei egység lejegyzése. (Alterált hangok mindkét szólamban előfordulhatnak).
     
  • IV. korcsoport: Kétszólamú, esetleg rokon hangnembe moduláló zenei egység lejegyzése.

 

3. feladat:

Hangköz- és hangzatfelismerés, illetve építés megadott hangra.
A diktálás középregiszterben, hangközönként, hangzatonként két-két hangoztatással történik. Lejegyzés: betűvel és számmal, oldás esetén a színezet (dúr, moll) megnevezésével.

 

I. korcsoport:

  • a) Öt hangköz – k2-tól n6-ig – és öt hangzat – dúr-, moll-, szűkített-, bővített hármashangzat alaphelyzetben – felismerése hallás után (a hangzatok oldás nélkül szólalnak meg).
  •  b) Öt hangköz és öt hármashangzat építése megadott hangra 3# ill. 3b előjegyzésig (az előbbiekkel azonos körből). A szűkített (ti,-ré-fá→dó dó-mi) és a bővített hármashangzat (dó-mi-szi→dó-mi-lá) feloldása követelmény. A feladat csak a területi válogatókon szerepel. 
  • c) Öt hangköz és öt hármashangzat felismerése kottaképről, violinkulcsban.

 

II. korcsoport:

  • a) Öt hangköz felismerése hallás után k2-tól n7-ig, b4 és sz5 is. A b4 és sz5 oldás nélkül hangzik, mindkét írásmódja elfogadható.
    Öt hangzat felismerése hallás után – dúr és moll hármashangzatok alaphelyzetben és megfordításokban, szűkített és bővített hármashangzatok alaphelyzetben. (A hangzatok oldás nélkül szólalnak meg).  
  •  b) Öt hangköz, öt hármashangzat építése megadott hangra oldással együtt 4# ill. 4b előjegyzésig (az előbbiekkel azonos körből). A b4 oldása (fá–ti→mi–dó’) és a sz5 oldása (ti,–fá→dó–mi), valamint a szűkített hármashangzat (ti,-ré-fá→ dó dó-mi) és a bővített hármashangzat (dó-miszi→dó-mi-lá) feloldása követelmény. A feladat csak a területi válogatókon szerepel.
  • c) Öt hangköz és öt hármashangzat felismerése kottaképről violin- vagy basszuskulcsban.

 

III. korcsoport:

  • a) Alterált hangokat is tartalmazó tonális hangközmenet lejegyzése (maximum tíz hangköz). A hangközmenet nem modulál. A versenyzők a feladathoz a kulcsot, az előjegyzést és a kezdő hangköz kottaképét megkapják.
    A feladat a bemutatást követően háromszor, folyamatos diktálással hangzik el.
    Lejegyzendő a kottakép, alatta a hangközök jelzése betűvel és számmal.
     
  • b) Tíz hangzat felismerése hallás után – dúr, moll, szűkített hármashangzat - alaphelyzetben és megfordításokban, valamint alaphelyzetű bővített hármashangzat és a domináns szeptim hangzat.
    Diktálás középregiszterben, hangzatonként három-három hangoztatással. Lejegyzés: betűvel és számmal. (A hangzatok oldás nélkül szólalnak meg).
     
  • c) Zenei elemek felismerése és megnevezése kézbe kapott kotta (zongorakivonat) és hangfelvétel alapján. A bécsi klasszikus zenemű(részlet) megszólalása után a versenyzők a kotta megfelelő helyére írják be a felismert zenei elemeket (hangnem, kis- és nagyforma, zárlatok, késleltetés, szekvencia, kürtmenet, hármashangzat- felbontás, kromatika, tempó- és előadási jelek, hangszerek stb.)
    A zenemű 5 perc után ismételten elhangzik, majd újabb 2 perc elteltével kell beadni a feladatlapot.

 

IV. korcsoport:

  • a) Hangközmenet lejegyzése: az első megadott hangközön kívül maximum tíz hangköz hangzik el (moduláció ill. hangnemi kitérés előfordulhat a domináns, a párhuzamos vagy az azonos alapú hangnembe).
    A versenyzők a lejegyzéshez a kulcsot, előjegyzést és a kezdő hangköz kottaképét megkapják.A feladat a bemutatást követően négyszer, folyamatos diktálással hangzik el.Lejegyzendő a kottakép és alatta a hangközök jelzése betűvel és számmal.
  • b) Tonális hangzatmenet lejegyzése: az első megadott hangzaton kívül maximum 10 akkord hangzik el (dúr-, moll-, szűkített-, bővített hármashangzatok és fordításaik, domináns és szűkített szeptim hangzat). Alteráció, hangnemi kitérés előfordulhat.
    A feladat a bemutatást követően négyszer folyamatosan, mérsékelt tempóban hangzik el.
    A versenyzők a lejegyzéshez a kulcsot, az előjegyzést és a kezdő akkord kottaképét megkapják.
    Lejegyzendő a kottakép, alatta a hangzatok jelzése betűvel és számmal.
  •  c) Stílusfelismerés hat hangzó zenei részlet alapján (reneszánsz, barokk, bécsi klasszikus, romantikus és 20. századi zeneműrészletek).
Az írásbeli feladatoknál a zenei helyesírást és a kottakép rendezettségét is értékeli a versenybizottság.
A II., III. és IV. korcsoportban basszuskulcs valamennyi feladatban előfordulhat.

 

Szóbeli feladatok

 

1. feladat:

Mind a négy korcsoportban egy magyar népdal lapról éneklése egy versszakkal, valamennyi korcsoportban 60 másodperc átnézési idő után. Megszólaltatása először szolmizálva vagy alkalmi szótaggal történik, majd stílusos előadása szöveggel.
Szerkezete és nehézségi foka a népdalírási feladattal megegyezik.
Az I. és II. korcsoportban a lapról énekelt népdalt az országos döntőben újabb 60 másodperc átnézési idő alatt memorizálni kell. (A népdal memorizált előadásához a versenyzők a nyomtatott szöveget kézhez kapják.)

 

2. feladat:

Egy bécsi klasszikus dallam lapról éneklése 60 másodperc átnézési idő után (megszólaltatása szolmizálva vagy hangnevekkel, majd tetszés szerinti, az első megszólaltatástól eltérő szótaggal - az előadási jelek figyelembe vételével -, kottahű, élményszerű előadásban).
A III. és IV. korcsoportban a lapról énekelt dallamot – vagy annak egy részét - az országos döntőben újabb 60 másodperc átnézési idő alatt memorizálni kell.
A lapról olvasási idő (az átnézési időt követően) feladatonként maximum. 2 perc.
A II., III. és IV. korcsoportban basszuskulcs valamennyi feladatban előfordulhat.
Az I. és II. korcsoportban a versenyzők a színpadi segítőtanártól kezdőhangot kaphatnak.

 

NÉPDALÉNEKLÉSI VERSENY

A versenyág csak a döntőben szerepel.

Korcsoportok:
  • I. korcsoport: 2001. június 1-jén és után,
  • II. korcsoport: 1998. június 1-je és 2001. május 31. között születettek.
 A verseny anyaga:

Tíz szabadon választott magyar népdal - lehetőleg a lakóhely szerinti tájegység dalaiból is válogatva – és egy zongorakíséretes magyar népdalfeldolgozás előadása.

A verseny megkezdése előtt a tanuló átadja a versenybizottságnak a választott népdalaiból készített listát a tájegység megjelölésével.
Minden versenyző - a versenybizottság által kiválasztott - két népdalt és a népdalfeldolgozást adja elő. A népdalokat két, de legfeljebb öt versszakkal lehet énekelni. Elsődleges feladat az átélt, élményszerű előadás.

 

MŰDALÉNEKLÉSI VERSENY

A versenyág csak a döntőben szerepel.

Korcsoportok:
I. korcsoport: 2001. június 1-jén és után,
II. korcsoport: 1998. június 1-je és 2001. május 31. között születettek.

A verseny anyaga:

Három különböző stíluskorszakból választott műdal zongorakísérettel.
A versenybizottság kettőt választ előadásra.
Zongorakísérőt - kérésre - a rendező iskola biztosít.

IMPROVIZÁCIÓS JÁTÉK

A versenyág csak a döntőben szerepel.
Az improvizációs játék korcsoportonként történik.
A feladatot a lapról olvasás után kapja meg a versenyző.

A verseny anyaga:

  • I. korcsoport: Az új stílusú magyar népdal szerkezeti sajátosságainak megfelelő dallam improvizálása megadott első sor alapján.
  • II–IV. korcsoport: Nyolc ütemes, a klasszikus periódus szerkezeti sajátosságainak megfelelő dallam rögtönzése megadott első két ütem alapján.
A versenyzők teljesítményét a versenybizottság az írásbeli és szóbeli fordulók összesített eredménye alapján értékeli.

A népdal- és műdal-, valamint az improvizációs versenyt a versenybizottság külön pontozza és értékeli.

A döntőre nevezés módja:

Az országos döntő nevezési lapja a rendező iskola honlapjáról www.debrecenizenede.hu letölthető 2014. március 20-ától.
A nevezési lapot postai úton a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola, AMI címére (4024 Debrecen, Vár u. 1.) és e-mailen a simonffy.zeneiskola@t-online.hu címen kell megküldeni.


A verseny díjai: a versenybizottság a szolfézsversenyen korcsoportonként I-V. helyezést és különdíjakat, a népdal,- műdal és improvizációs versenyen a résztvevők számától függően várhatóan I-III. helyezést adhat ki.
A versenyző útiköltsége, valamint a kísérő tanár utazási költsége és a részvételi díja (szállás, étkezés) a nevező intézményt terheli.
A versenyző részvételi költsége (szállás, étkezés) kétféle módon fizethető: a nevező intézmény vagy a versenyző által.

Az országos döntő nevezési határideje: 2014. április 11.


TERÜLETI VÁLOGATÓK (szolfézsverseny válogatói)


A területi válogatók ideje: 2014. március 7. 9 óra 30 perc kezdettel.

A területi verseny részei: Írásbeli és szóbeli verseny.
A versenyzők központi írásbeli feladatokat oldanak meg. Az írásbeli verseny befejezését követően az eredeti diktált anyag megtekinthető a válogató helyszínén.

A területi válogatók rendezői:
  • Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola7624 Pécs, Radnics u. 9. Honlap: www.pecsimuveszeti.hu Terület: Baranya, Somogy, Tolna, Zala megye.
  • Kecskeméti Művészeti Óvoda, Általános Iskola, Középiskola és Alapfokú Művészeti Iskola 6000 Kecskemét, Dózsa György u. 22. Honlap: www.kodaly-iskola.hu Terület: Pest, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye.
  • Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola, AMI4024 Debrecen, Vár u. 1. Honlap: www.kodaly-debr.sulinet.hu Terület: Borsod-Abaúj Zemplén, Heves Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar megye.
  • Richter János Zeneművészeti Szakközépiskola, Általános Iskola, AMI és Kollégium 9022 Győr, Rákóczi Ferenc u. 57. Honlap: www.gyorikonzi.hu Terület: Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Fejér és Veszprém megye.
  • Előkészítő szervező: Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetségewww.mzmsz.hu 1064 Budapest, Vörösmarty u. 65. Honlap:
  • Rendező: Járdányi Pál Zeneiskola AMI 1022 Budapest, Marczibányi tér 1. Honlap: www.jardanyizeneiskola-bp.hu Terület: Főváros

Nevezés a területi válogatókra a fenti intézményeknél: 2014. február 14-éig.

A nevezés módja: A nevezési lap a válogatót rendező iskola honlapjáról letölthető és a rendező iskola nevére, címére kell eljuttatni elektronikusan.
Kérjük a nevezési határidő pontos betartását!
Alacsony nevezési létszám esetén (10 fő alatt) az egyes területi válogatókat az Oktatási Hivatal összevonja. Erről értesítést a nevezést befogadó rendező iskola küld.
A területi válogatón nevezési és részvételi díj nincs.
A válogatók értékelése: A területi válogatókon 3 fős versenybizottság előzetesen kialakított értékelési szempontok alapján pontozza a versenyzők teljesítményét.
A döntőbe jutás ponthatárát a versenybizottság javaslata alapján az Oktatási Hivatal és a döntőt rendező iskola határozza meg.
Az országos versenyen résztvevő tanulók várható létszáma: 90 fő.

Az országos döntő nevezési határideje: 2014. április 11.


2013. június 3., hétfő

Önkormányzati elismerés

Szeretettel gratulálunk kolléganőnknek, Mendölyné Kiss Cecíliának, a Zeneiskola kamarazene tanszakvezetőjének, aki a „Józsefvárosi Gyermekekért” kitüntetést kapta a kerületi Önkormányzattól!

Kiváló szakmai tudása, tapasztalata és gyakorlata több száz kerületi gyerek zenei nevelését segíti, kreativitásával felkelti a gyerekek érdeklődését a zene megszerettetése érdekében. Szívügyének tekinti a hátrányos helyzetű gyerekek felkarolását. 2008-ban hozta létre kezdő hangszeres növendékekből a Cincogda nevű zenekart. „Ide hallgass” című könyve és munkafüzete nagy sikert aratott szakmai körökben is.

Vackor iskolát kerül, de rettenetesen megbánja

Aj,     
egy reggel,    
fényes reggel,
milyen napon, nem tudom,   
fölül Vackor az ágyában,  
s azt dunnyogja félálmában:   
– Reggelzik már a lyukon!       
Azaz besüt a napocska,       
be a rolóréseken,       
ahogyan csak tőle telik,      
csudálatos fényesen.
    
Indul gyorsan iskolába,      
de nem a Kökörcsin utca      
felé vezet most az útja –
ellenkező irányba fut,
másfelé viszi a lába.
   
Mivel boglyos bozontjában
sütött fura terveket:   
azt, hogy ma iskolát kerül,
tanítás elől menekül,
bekószálja Budapestet,     
és ő,
a csöpp piszén pisze   
ugyan nem fél, nem is reszket,      
indul bátran csavarogni,       
bátrabb nála nem lehet!
      
Átadja magát a rossznak,      
és nekivág a városnak.  
      
Indul a Szamóca utcán,     
s Vargánya utcába jut,      
következik Cserfa utca,      
utána Orgona utca,       
aztán Libatippan utca,      
később meg Cseresznye utca,     
mindegyiket végigfutja,      
de jön még százféle út!
              
Villamos,      
autóbusz,      
taxi,      
METRÓ,     
bicikli,      
kocsi –      
futkos hosszába-keresztbe,     
s jut Vackor otthontól messze.     
Szalad köztük a csöpp boglyos,    
lompos,     
loncsos   
és bozontos,   
piszén pisze búboci.
          
Végül azt se tudja, merre     
viszik tappancs lábai;     
nicsak!     
Itt folyik a Duna –     
Szalad gyorsan a lépcsőkön      
lábát belémártani.      
„Aj, de hideg!     
– szisszen Vackor. –      
Rosszkor dugtam bele lábam,       
igen rosszkor!”       
Ott a széles Duna partján      
tízóraiját eszi,       
közben az iskolatáskát      
maga mellé a lépcsőre,       
víz partjára leteszi.      
A tízóraija kifli,       
meg egy alma: szép piros –       
de akkor eszébe ötlik,       
hogy ez a víg kirándulás       
neki igencsak tilos.       
Eszébe jut az iskola,       
Kökörcsin utcai táj,      
és a piszén pisze mackó     
csöpp szívecskéje de fáj!
        
Mintha a padjában ülne,      
hol a napfény nem vakít,      
lelki szemeivel látja      
most ELSŐ BÉS társait,       
amint ülnek a helyükön,      
s mind Eszter nénire néz –     
Nem ízlik a piros alma,     
lehet édes, mint a méz.     
Tanulnak az ELSŐ BÉSEK,     
figyelnek, nem nevetgélnek:    
Nagy Balázs – egy,  
Kormos Luca – kettő,    
Keszthelyi Dani – három,    
Hidegkuti Márti – négy,    
Zelnik Bálint – öt,    
Parancs Panni – hat,    
Domokos Matyi – hét,     
Maros Donka – nyolc,     
Csukás Pista – kilenc,    
Zachár Zsófi – tíz.     
Tíz,    
tíz,     
tiszta víz,   
sok gyerek,       
sok cseprő-apró 
s tizenegyediknek köztük  
nincsen ott ő,   
nincs a boglyos,       
lompos,  
loncsos   
és bozontos,   
piszén pisze kölyökmackó.
        
Vízbe hajítja a kiflit,    
száll az alma, a piros!    
Nem ízlik a kirándulás,     
mert az ilyen kirándulás    
a szabály szerint tilos.     
Úszik kiflije az árban,     
almája is a Dunában,     
s elpityeredik magában,     
el az apró,       
el az a tekergő boglyos,      
lompos,       
loncsos     
és bozontos,       
piszén pisze kölyökmackó.   
Akkor egy magos-mosolygó      
rendőrbácsi áll oda. –      
Nézi, hogy a hüppögető
csöpp kis iskolakerülő
itatja az egereket,        
és bámulja a hegyeket,       
és gondol valahova.        
Szalutál ím a piszének:        
– Csak nem Vackort látom itt?       
Mért sírdogálsz, édes fiam?     
Szólj már hozzám valamit!
        
Szippogatva,     
szeppegetve       
fölnéz Vackor ültiben:       
– Aj, ne kérdje, rendőrbácsi,       
hogy mért kell ilyet csinálni!        
Tűzre való ELSŐ BÉS csak       
az ilyen!      
Mert én iskolát kerülök,      
és most itt tilosban ülök.
       
– Gyere velem, Vackor fiam,        
majd mindent jóváteszünk!
Most a Kökörcsin utcába,
az iskolába megyünk.
        
Azzal kezét nyújtja neki,       
iskolába elvezeti,        
a padjába beülteti.

        
Boldogan ült akkor
a padjában Vackor.

(Kormos István: Vackor az első bében – Vackor világot lát)